وقتي راوشان ايرماتوف سوت پايان بازي عربستان و ژاپن را به صدا در آورد، کمتر کسي نتيجه ثبت شده روي اسکور بورد را باور مي‌کرد. عربستان، پيش از آغاز رقابت‌ها تيم‌ قدرتمندي به نظر مي‌رسيد که در تمام ادوار گذشته جام ملت‌ها فقط 7 بار شکست خورده بود. 7 شکستي که حتي باخت با اختلاف 2 گل هم کمتر در آن يافت مي‌شد اما همين تيم مدعي در اين دوره، از سه بازي سه شکست را به نام خود ثبت کرد و حالا شايد تنها شکست سنگين احتمالي هندوستان مقابل کره‌جنوبي باعث شود که عربستاني‌ها بدترين تيم اين دوره لقب نگيرند!

شکست 5 بر صفر عربستان البته يک رکورد ديگر هم در خود داشت، تاکنون هيچ يک از قهرمانان تاريخ جام ملت‌ها در يک بازي با اختلاف 5 گل نباخته بودند اما عربستاني‌ها اين سنت را هم شکستند و تاريخ‌ساز شدند. اين شکست، تنها شکست مفتضحانه تيم‌هاي قدرتمند در تاريخ جام ملت‌ها نيست...

کره جنوبي 3 - 0 کويت (1980)

 کويت ميزبان هفتمين دوره مسابقات جام ملت‌هاي آسيا بود و با توجه به قرار گرفتن در گروهي ساده انتظار قهرماني از آنها مي‌رفت. بازي سوم اين تيم با کره جنوبي بود که در 2 بازي اول چندان مقتدر ظاهر نشده بود. نيمه اول بازي گلي در پي نداشت اما کره جنوبي نيمه دوم را با توپ پر آغاز کرد و در دقيقه 47 توسط سئوک کئون به گل رسيد. در ادامه چوي سون هو دو بار ديگر دروازه کويت را باز کرد تا ميزبان به طرز قابل توجهي سنگ روي يخ شود. چوي سون هو در زمان به ثمر رساندن اين گلها تنها 18‌سال سن داشت. او با اتکا به‌هت تريکش در بازي بعدي، آقاي گل مشترک جام ملت‌ها شد.

کويت 3 - 0 کره جنوبي (1980)

کويت در اين دوره از رقابت‌ها به هر شکلي که بود فيناليست شد و حريف آنها در فينال، کره‌اي بود که در دور اول 3-0 به آنها باخته بود. اين تيم بازي را خوب شروع کرد و در همان 10 دقيقه اول به گل رسيد. ضربه محمد کرم در ميانه راه با ضربه انحرافي که سعيد الحوتي به آن وارد کرد منجر به گل اول کويت در دقيقه هفت شد. اين گل البته در اکثر منابع به اسم الحوتي ثبت شده است. فيصل الدخيل در دقيقه 30 و 67 دو گل ديگر کويت را زد تا اولين و آخرين قهرماني کويت در جام ملت‌هاي آسيا شکل بگيرد. اين شکست، سنگين ترين شکست آن زمان کره‌جنوبي بود که بعدها توسط ايران ارتقا داده شد!

کره جنوبي 3 - 0 ايران (1988)

 قهرمان سه دوره جام ملت‌ها در سال 1988 در قطر حال و روز خوبي نداشت. خط حمله ايران با حضور باوي و پيوس اصلا زهردار به نظر نمي‌رسيد و در کل مسابقات فقط 3 گل به ثمر رساند. نمايش ضعيف احمد سجادي در درون دروازه و مرتضي فنوني‌زاده، اين اجازه را به کره‌اي‌ها داد که در نيمه اول 2 - 0 از ايران جلو بيفتند. وقتي بيونگ جو بيون در دقيقه 57 گل سوم کره‌جنوبي را وارد دروازه‌ کرد، مرحوم دهداري، عابدزاده و رحيم‌پور را به جاي دو بازيکن ضعيف تيمش وارد زمين کرد و ايران از اين دقيقه به بعد کمي بر بازي مسلط شد. اين سنگين‌ترين شکست ايران در تاريخ جام ملت‌هاي آسيا و يکي از 6 شکست ايران در کل اين مسابقات است.

قطر 3 - 0 ژاپن (1988)

 نخستين حضور ژاپني‌ها در جام ملت‌هاي آسيا حضور بدي نبود. آنها قبل از رويارويي مقابل قطر، دو شکست معقول و با اختلاف کم مقابل امارات و کره‌جنوبي (نايب قهرمان رقابت‌ها) داشتند و حتي مقابل ايران هم صفر‌بر‌صفر کردند اما اين بازي کارنامه مثبت آنها را کمي زير سوال برد. قطر ميزبان ضعيف‌ترين تيم گروه بود اما ميزباني آنها باعث مي‌شد که شرايط وحشتناک آب و هوا به ضرر ژاپن باشد. همين اتفاق هم افتاد و ژاپن از دقيقه 60 به بعد 3 گل دريافت کرد. عادل مبارک 2 بار و منصور مفتح 1 بار براي قطر گل زدند.

کويت 2 - 0 کره جنوبي (1996)

 کره‌جنوبي شروع خوبي در جام ملت‌ها نداشت اما در بازي دوم اندونزي را در هم کوبيد و با توجه به اينکه سه‌تيم از چهار تيم گروه راهي دور بعد مي‌شدند، تقريبا از بابت صعود مطمئن بود تا پارک چون هوان به چند بازيکن اصلي‌اش استراحت بدهد. در سمت مقابل کويت براي صعود بايد اين بازي را مي‌برد. در يک ساعت اول بازي، کويت چيزي از خود نشان نداد و همين موضوع پارک را وادار کرد که چند بازيکن اصلي را از ترکيبش خارج کند. اين تعويض‌ها و تعويض‌هاي خوب کويت، نتيجه 2-0 را رقم زدند. کره در صورت پيروزي در اين بازي در دور بعدي با ايران رو‌در رو نمي‌شد. عربستان سعودي 0 - 3 ايران (1996) عربستان در جام‌جهاني 1994 موفق شد از گروهي که هلند و بلژيک در آن حضور داشتند صعود کند و در بهترين شرايط خود پا به جام ملت‌ها گذاشت. آنها در 2بازي اول اين دوره هم پيروز شده بودند اما اين بازي يکي از برترين‌ بازي‌هاي تاريخ فوتبال ملي ايران بود. علي دايي در اوايل بازي شانس زدن گل اول را داشت اما ضربه سر او با بدشانسي به بيرون رفت. در دقيقه 12 کريم باقري از ريباند يک ضربه کرنر استفاده کرد و ايران را به گل اول رساند. در اواسط نيمه اول ايران به طرز عجيبي بر بازي مسلط شده بود و تنها درخشش الدعايه مانع گل خوردن عربستان مي‌شد. دايي که چند بار موفق به گلزني نشده بود، سر انجام در دقيقه 37 روي پاس به عقب عزيزي گل دوم ايران را هم زد و در نيمه دوم، خداداد که بهترين بازيکن زمين بود با يک حرکت منحصر به فرد گل سوم ايران را هم زد تا عربستان کاملا تحقير شود. زيباترين صحنه اين بازي در آخرين دقايق شکل گرفت. جايي که ضربه آزاد حسين عبدالغني به تير دروازه ايران خورد و همين توپ در چند رفت و برگشت توسط علي موسوي به تيرک عربستان خورد! ايران با اين پيروزي به عنوان تيم اول گروه راهي دور بعد شد.

کره جنوبي 2 - 6 ايران (1996)

بدترين شکست کره در تاريخ جام ملت‌هاي آسيا تا به اين لحظه همين بازي‌ است و به نظر نمي‌رسد اين رکورد در سال‌هاي آتي هم دچار تغيير و تحول شود! کره در اين بازي دو بار از ايران جلو افتاد و تا دقيقه 52 هم 2-1 برنده ميدان بود اما به يکباره بدترين سناريوي ممکن برايشان رقم خورد تا در يک بازه زماني تقريبا نيم‌ساعته عزيزي و دايي مشترکا کار کره را يکسره کنند! اين اتفاق به حدي باورنکردني بود که پارک چون هوان، سرمربي کره پس از دريافت گل پنجم توسط تيمش شروع به گريه کرد! دايي 4 گل زد و عزيزي هم با زدن يک گل، گرفتن يک پنالتي و ارسال دو پاس گل يکي از بهترين‌هاي ميدان لقب گرفت.

عراق 3 - 1 استراليا (2007)

جام ملت‌هاي آسيا براي استراليايي‌ها چندان خوب جا نيفتاده بود و آنها فکر مي‌کردند به سادگي مي‌توانند آن را فتح کنند اما تاريخ براي آنها سرنوشت ديگري را درنظر گرفته بود. در اين بازي ابتدا نشاط اکرم با يک ضربه آزاد ديدني (شبيه گل مبعلي به عراق) تيم‌ملي کشورش را جلو انداخت اما چند دقيقه بعد مارک ويدوکاي با تجربه بازي را به تساوي کشاند و حتي به اميد زدن گل‌هاي بعدي توپ را هم از درون دروازه بيرون آورد و وسط زمين کاشت اما با شروع نيمه دوم حوار محمد گل دوم عراق را هم زد و دقايقي پيش از پايان بازي کرار جاسم تحقير استراليا را تکميل کرد. تا اين لحظه اين بازي تنها شکست استراليا در تاريخ جام ملت‌هاي آسيا بوده است.


تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.