عصر ایران - سخنان اخیر محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس هشتم مبنی بر اینکه اگر توصیه رهبری نبود مجلس به  8 یا 9 وزیر دولت دهم رای اعتماد نمی داد (نقل به مضمون ) را می توان از ابعاد و زوایای گوناگون مورد نقد و بررسی قرار داد.

از سخنان محمد رضا باهنر خواسته یا ناخواسته  می توان برداشت هایی را داشت که نه به نفع ایشان ، نه به نفع مجلس و بالمال نه به نفع دولت و کل نظام است و به نظر می رسد هیئت رییسه مجلس یا خود ایشان باید به برخی موارد ابهامی در این سخنان پاسخ دهند :

1- سخنان آقای باهنر نوعی هزینه کرد از جایگاه رهبری هست . چرا که در این مورد می توان دو برداشت را مطرح کرد : نخست اینکه باهنر با این سخنان قصد داشته تا به دولت در آستانه شروع به کار نوعی هشدار بدهد که دولت دهم رای اعتماد مجلس را مدیون توصیه رهبر انقلاب است و دوم اینکه آقای باهنر با این گفته خود در واقع هزینه رای اعتماد به وزرا را از دوش مجلس برداشته و به رهبری نسبت داده است . در فرض صحت هر دو برداشت ، نوعی هزینه کرد از جایگاه رهبری وجود دارد که برای نماینده ای که مدعی اصولگرایی است ، چندان شایسته به نظر نمی رسد.

2- زاویه دیگری که می توان به سخنان آقای باهنر نگریست نوع خاص رابطه بین مجلس و دولت و توجیه رای ندادن به وزرا در قالب واقعیت های موجود در معادله روابط مجلس هشتم با دولت های نهم و دهم است .

در این صورت می توان نارضایتی نمایندگان مجلس را از عدم مشاورت درست رییس دولت با مجلس پیش از انتخاب و معرفی وزرای دولت دهم به مجلس دانست .

در این چارچوب می توان گفت که نمایندگان با توجه به ناراحتی خود از عدم مشورت و کسب نظر مجلس از سوی رییس دولت دهم می خواستند در پیچ بهارستان برای دولت مشکل درست کرده و بنا به عبارت معروف "یک گوشمالی به دولت بدهند ".

در این صورت هم به نظر می رسد گفته های آقای باهنر نوعی کوچک انگاری و توهین به جایگاه مجلس است چرا که نمایندگان محترم مجلس باید در کار نمایندگی به دور از حب و بغض های شخصی تنها و تنها به مصلحت ملت و مردم اندیشه کنند .

 3- آقای باهنر به هنگام گفتن این سخنان احتمالا توجه نداشته که گفتن این سخنان آن هم پس از رای اعتماد دادن به اکثریت وزرای پیشنهادی نوعی اعلام شکست برای مجلسی است که در سال های اخیر هیچگاه نتوانسته است به وظیفه ذاتی و قانونی خود به درستی عمل کند . مجلسی که نمایندگان آن باید مثل دیگر مردم عادی اسامی وزرای پیشنهادی را از برنامه مستقیم تلویزیونی بشنوند طبیعتا فاقد آن جایگاه قانونی و ذاتی خود به عنوان " قوه مقننه " و مسئول نظارت بر " قوه مجریه " است .از این رو با وجودی که نمایندگان به اکثر وزرا رای داده اند ، گفتن این قبیل سخنان چه دردی را از قفل فروبسته تنزل جایگاه واقعی و قانونی مجلس خواهد گشود؟

 4- سخنان آقای باهنر با سخنان برخی دیگر از نمایندگان از جمله سخنان آقای علی مطهری و برخی دیگر از نمایندگان منتقد دولت در تضاد است . چرا که آقای مطهری در سخنان خود به هنگام دادن رای اعتماد به وزرا به صراحت اشاره کردند که دستوری از جانب رهبری به مجلس نبوده است ، در حالی که سخنان آقای باهنر نقض این سخنان آقای مطهری است و   به نظر می رسد لازم است هیئت رییسه مجلس در نخستین جلسه خود ، پس از رای اعتماد به وزرا در باره سخنان آقای باهنر افکار عمومی را تنویر کند.تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.