باتوجه به آغاز سفرهاي تابستاني و پيش بيني وقوع حوادث تلخ شهري و جاده اي، ضروري است اطلاع رساني مناسب درباره نحوه رانندگي مطلوب و استفاده بهينه از خودرو انجام شود تا از افزايش تلفات، صدمات و خسارات بكاهد. دراين زمينه سرعت نقش بسزايي در وقوع حوادث دارد بنابراين چه خوب است با توجه به مطالبي كه ذيل اين مقدمه مي آيد، سفري آرام و لذت بخش را براي خود و خانواده و ديگران نويد دهيم.
درابتداي اين مطالب با انواع سرعت و حدود آن آشنا مي شويم:

¤ سرعت مجاز

سرعت مجاز، سرعتي است كه برابر قانون و مقررات راهنمايي تعيين شده و يا دربعضي از نقاط به وسيله تابلو راهنمايي مشخص مي شود. در راه ها و مناطقي كه ميزان رانندگي به وسيله تابلو يا علائم ديگر راهنمايي و رانندگي معين نشده، سرعت مجاز براي رانندگان وسيله نقليه به قرار ذيل مي باشد.

اول- درشهرها و مناطق مسكوني دو نوع معابر شرياني وجود دارد كه درمعابر شرياني درجه يك مانند آزادراهها حداقل سرعت 70 و حداكثر 125 كيلومتر در ساعت است و در بزرگراهها حداكثر 100 كيلومتر درساعت است. و در معابر شرياني درجه 2 مانند خيابانهاي شرياني اصلي، حداكثر سرعت60 كيلومتر در ساعت تعيين شده و در خيابانهاي شرياني فرعي حداكثر سرعت50 كيلومتر در ساعت است.
معابر محلي و ميدانها حداكثر سرعت 30 كيلومتر در ساعت است.

دوم- در راههاي بيرون شهر و مناطق غيرمسكوني مانند آزادراهها (بيرون شهر) حداكثر ميزان سرعت سواري و وانت بار 120 كيلومتر در ساعت، حداكثر ميزان سرعت اتوبوس، ميني بوس، تريلر، كاميون و كاميونت 110 كيلومتر درساعت و حداقل سرعت براي كليه وسايل نقليه 70 كيلومتر در ساعت است.

اين اعداد اما در بزرگراهها (درون شهر) متفاوت است. حداكثر ميزان سرعت براي سواري و وانت 110 كيلومتر درساعت و حداكثر ميزان سرعت براي اتوبوس، ميني بوس، تريلر، كاميون و كاميونت 100 كيلومتر در ساعت است.

در جاده هاي اصلي و در ساعات روز حداكثر ميزان سرعت 95 كيلومتر درساعت و شب 85 كيلومتر در ساعت تعيين شده و در جاده فرعي در ساعات روز، حداكثر ميزان سرعت 85 كيلومتر در ساعت و شب 75 كيلومتر در ساعت است.

¤ سرعت غيرمجاز

سرعت غيرمجاز بعنوان يكي از مصاديق عدول از اجراي قوانين و از جمله عوامل اصلي بروز تصادفات ناگوار و رشد آمار تلفات انساني از رانندگي محسوب مي شود.

امروزه با پيشرفت تكنولوژي و فن آوري بر سرعت وسايط نقليه افزوده شده و صنايع خودروسازي به سمت توليد خودروهايي با مصرف سوخت كمتر، سبك تر نمودن وزن خودرو و در نتيجه در بعضي از توليدات كاسته شدن از استحكام بدنه رفته اند كه به تبع آن در تصادفات ضايعات انساني جبران ناپذير و خسارات سنگين مالي و هرز سرمايه را در پي خواهد داشت.

لذا بخشي از موارد مربوط به سرعت غيرمجاز و تبعات منفي آن جهت بهره برداري و انعكاس موارد آموزشي موجود ذكر مي شود كه عبارتند از: سرعت غيرمجاز و نامناسب در آمار مرگ و مير و آسيب هاي ناشي از حوادث سهم بسزائي دارد. با كنترل سرعت خودروها مي توان از بروز تصادف ها پيشگيري نمود و ضربه ناشي از تصادفها و در نتيجه شدت آسيب وارده بر قرباني را كاهش داد. (راه ايمن- سرعت از انتشارات سازمان جهاني بهداشت)

¤ محاسبه سرعت

در موقع احساس خطر، راننده بلافاصله عكس العمل از خود نشان مي دهد، بدين ترتيب كه به مجرد انجام عمل ديدن يا شنيدن، مغز براي مقابله با خطر تصميم مي گيرد و اين تصميم است كه به دستها و پاها ابلاغ مي شود و عضو مربوطه تصميم مغز را به مرحله اجراء درمي آورد. مثلا اگر تصميم مغز ترمز كردن باشد، پا روي پدال ترمز فشار مي آورد و اگر تصميم مغز حركت به چپ يا راست باشد، دستها فرمان را به چپ و راست مي برند و اگر تصميم مغز سرعت گرفتن باشد، پا روي پدال گاز فشار مي آورد و معمولا اين زمان عكس العمل، براي همه رانندگان يكسان نيست و بايد در نظر داشت همه رانندگان وضعيت مساعدي براي رانندگي ندارند و دلائلي از قبيل بي خوابي و پريشاني و خستگي ناشي از رانندگي زمان عكس العمل را افزايش مي دهد.

ميزان سرعتي كه به راننده ايمني بدهد مشخص نشده و اصولا هم قابل احصاء نمي باشد. زيرا ميزان سرعت بستگي به شرايط جوي و جاده و حتي وضع جسمي و روحي راننده و شرايط وسيله نقليه و وضعيت عبور و مرور دارد. بنابراين راننده است كه با توجه به اوضاع و احوال و زمان و مكان رانندگي ملزم است سرعتي را انتخاب و اختيار نمايد كه از خطر تصادف يا حادثه مصون بماند. به اين ميزان و مقدار سرعت از نظر فني، سرعت مطمئنه اطلاق مي شود. (مجموعه مقالات دومين كنفرانس مديريت ترافيك).

قابل ذكر است كه رانندگان وسايل نقليه، موظفند در تقاطع هايي كه فاقد چراغ راهنما يا مأمور انتظامي يا تابلو ايست مي باشد، در سرپيچ ها، جاده هاي تنگ و تپه ها و به طور كلي در محل هايي كه موانعي در مسير حركت آنان وجود دارد و همچنين در مواقع بارش برف و باران و مه و كولاك و امثال آنها، از سرعت وسيله نقليه خود بكاهند تا آن جا كه برحسب مورد براي احتراز از خطر يا تصادف ضرورت دارد. به اين ترتيب در بحث سرعت بايد به نكات زير توجه كرد:

1- سرعت غيرمجاز تخطي از مقررات راهنمايي و رانندگي است و مستوجب پيگيري قانوني مي باشد.

2- ترمز كردن در سرعت بالا احتمال انحراف خودرو را از مسير اصلي افزايش مي دهد.

3- در صورت پنچري و نقص فني فرمان يا ساير قسمتهاي خودرو احتمال واژگوني خودرو بيشتر مي شود.

4- در صورت بروز نقص فني زمان لازم براي عكس العمل مناسب وجود نخواهد داشت.

5- سرعت غيرمجاز طبعا به سبقت غيرمجاز و حركت بطور مارپيچ منجر مي شود.

6- باعث ايجاد ترس و اضطراب و بي مبالاتي در راننده و رانندگان ديگر و ايجاد خطرات بعدي خواهد شد.

7- هنگام بروز سانحه ميزان صدمات بدني سرنشينان و همينطور صدمه به خودرو بيشتر مي شود.

8- استهلاك لوازم و وسايل خودرو افزايش مي يابد.

از جمله دلايل تصادفات در ايران سرعت غيرمجاز و غيرمطمئنه عنوان شده است. با رشد صنايع اتومبيل سازي روند ساخت خودروهاي تندرو و سريع شتاب بيشتري داشته است. ساخت اتومبيل هاي سريع اين استنباط نادرست را براي برخي از رانندگان بوجود آورده است كه مي توانند در كليه راه ها بي محابا و بدون توجه به مقررات اقدام به اتخاذ سرعت بالا نموده غافل از اينكه فشار بيشتر به پدال گاز و بدون توجه به استانداردهاي راه و مقررات سرعت يعني شتاب بيشتر به سوي حادثه.

بديهي است برخي از راههاي كشور به دلايلي، رشد و تناسبي با افزايش سرعت خودروها و حجم خودروها و نيازهاي امروزي ندارند. اما سؤال اين است كه اكنون كه راه هاي مورد تردد براي سرعت غيرمجاز جوابگو نيست و حجم خودروها در آن زياد است آيا عدم توجه به مقررات مشكلات را حل خواهد نمود؟ عقل سليم و مقررات حكم مي كند حال كه شرايط، مهيا نيست با توجه به شرايط سرعت وسيله خود را تنظيم كنيم.

(ماده 129 و 130 آيين نامه راهنمايي و رانندگي)
راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي  

تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.