ایرنا: دو بار با ميانجيگري چند کشور رسيدن به راه حلي در دسترس بود که طبق يکي از اين پيشنهادها ايران مي بايست بعد از رسيدن تعداد سانتريفوژها به عدد 31 که براي کارهاي تحقيقاتي کافي است کار غني سازي را متوقف کند.   محمد البرادعي مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در مصاحبه اي با نشريه آلماني اشپيگل درباره دوران خدمت خود و مبارزه تلخي که با دولت بوش داشته و خطرات جديد هسته اي سخن گفته است.

وي که بيش از يازده سال مدير اين تشکيلات اتمي سازمان ملل بوده و در پايان سه دوره کاري قرار است در نوامبر آينده از اين سمت کناره گيري کند مي گويد مشکلات هسته اي امروز دنيا به دليل نحوه کارکرد آژانس نبوده بلکه ديگران به ويژه دولت پيشين جرج بوش در آمريکا مسبب اصلي افزايش مشکلات بوده است.

به گفته وي جامعه بين المللي نسبت به هشدارهاي آژانس بي توجه بوده و در عين حال مي بينيم که در مورد عراق حتي در شرايطي که هيچ نوع شواهدي بر وجود سلاح هاي کشتار جمعي نبود از اين بهانه براي حمله به عراق استفاده شد. در مورد کره شمالي وي مي گويد که اقدامات به عمل آمده براي مشارکت دادن پيونگ يانگ در مذاکرات جاري خلع سلاح شکست خورده و همچنين گفتگو با ايران مشروط به پيش شرط هايي شده که از سوي ايران پذيرفتني نيست.

البرادعي با تاييداين مطلب که تلفن هايش از سوي سازمان سيا به دليل سوء ظن آمريکا به وي کنترل مي شده مي گويد از اين بابت نگراني نداشته زيرا وظايف خود را به درستي انجام مي داده و اين کار باعث تعجب وي نشده زيرا به گفته وي از دولتي مانند دولت بوش که آميزه اي از غفلت و نخوت بود چه انتظار ديگري مي رفت.

وي مي گويد که آمريکا با داشتن اين منش سياسي چندين فرصت ديپلماتيک براي مذاکره با ايران را از دست داد. وي شيوه کار دولت اوباما را يک چرخش کامل نسبت به دوران بوش مي داند و از اينکه آمريکا تصميم گرفته بودجه آژانس را طي چهار سال آينده دو برابر کند خشنود است و اين در حاليست که به گفته وي اروپايي ها قصد دارند که بودجه اين تشکيلات را ثابت نگهدارند.

وي مي گويد، اين که بعد از دو دهه پايان جنگ سرد توجه زيادي به خلع سلاح ابراز مي شود نشانه آنست که واقعا خطر استفاده از سلاح هسته اي بسيار افزايش يافته است و بمب اتمي مي تواند در دست افرادي خطرناک قرار گيرد. البرادعي در پاسخ به سوالي درباره ايران مي گويد آژانس تاکنون هيچ نشانه قطعي درمورد وجود يک برنامه نظامي هسته اي در ايران به دست نياورده است هرچند که برخي سوالات بدون پاسخ برجاي مانده است.

البرادعي در عين حال که مي گويد ايران در گذشته وجود برخي تاسيسات و مواد را اعلام نکرده که سبب کم اعتمادي شده و در عين حال اين اشتباه آمريکا بوده که بر توقف همه انواع غني سازي به عنوان پيش شرط مذاکرات اصرار داشته و در نتيجه آمريکا از ميز مذاکرات دور مانده است.

البرادعي مي گويد سياست تهديد ايران از سوي آمريکا منجر به سخت تر شدن مواضع ايران شده است و اين درحاليست که دو بار با ميانجيگري کشورهايي که وي نام نمي برد رسيدن به يک راه حل در دسترس بود. طبق يکي از اين پيشنهادها ايران مي بايست بعد از رسيدن تعداد سانتريفوژها به عدد 31 که براي کارهاي تحقيقاتي کافي است کار غني سازي را متوقف کند به گفته وي در هر حال ايران دانش فني لازم را در اختيار دارد.

وي افزود آمريکا پيشنهاد مزبور را به فوريت رد کرد و تاکيد داشت که ايران حتي يک سانتريفوژ هم نبايد داشته باشد و بعدا در سال 2005 زمان که ايران در اين زمينه بسيار پيشرفت کرده بود طرحي از سوي يک کشور اروپايي براي محدود کردن سانتريفوژ هاي ايرابه به 360 واحد ارائه شد.

وي مي گويد که در آن زمان در کره شمالي بوده و علي لاريجاني رئيس مذاکره کنندگان اتمي ايران تلفني به او گفته که اين پيشنهاد يک پايه بسيار خوب براي مذاکرات است اما واشنگتن مجددا پاسخ منفي داد و حالا که ايران پنج تا شش هزار سانتريفوژ در اختيار دارد به نظر مي رسد که اوباما آماده است بدون پيش شرط با ايران مذاکره کند زيرا وي مي داند که هيچ راه حلي به جز يک راه حل سياسي وجود ندارد.

مصاحبه کننده اشپيگل به البرادعي مي گويد وي يکي از معدود افرادي است که با رهبر ايران ملاقات کرده و برداشت وي را از اين ملاقات جويا شده است . البرادعي در پاسخ مي گويد که از احاطه رهبر ايران بر کوچکترين جزييات فني و پيشرفت مذاکرات تعجب کرده و اما نکته اي که در اين ملاقات براي وي روشن شد آن بود که رهبر ايران عميقا نسبت به غرب به ويژه آمريکا بي اعتماد است.

وي در پاسخ به اينکه آيا وي توانسته که دست کم برخي ملاحظات رهبر ايران را در قبال آژانس کاهش دهد گفت به عقيده وي رهبر ايران دريافت که آژانس تا چه اندازه مصمم است که راه حلي مرضي الطرفين بيابد اما اين امر همچنين مستلزم اقدامات اعتماد ساز از سوي ايران است.

البرادعي گفت که از ايران خواهان تاييد پروتکل الحاقي است که اجازه انجام بازرسي هاي گسترده تر را خواهد داد. وي به ايران توصيه مي کند که به رويکرد همکاري از سوي اوباما پاسخ مثبت دهد و مي افزايد به عقيده وي قدم واقع بينانه بعدي توقف دربرابر توقف است يعني ايران سانتريفوژ هاي جديد نصب نکند و در مقابل غرب نيز از اعمال تحريم هاي جديد خودداري کند.

به گفته وي اين امر سبب آغاز يک رشته مذاکرات فشرده خواهد شد و به دليل پيچيدگي قضيه اين گفتگوها مي بايست تا هرزمان که لازم است به طول انجامد.

وي در پاسخ به اين نکته که به نظر نمي رسد چنين چيزي رخ دهد مي گويد مهم آنست که ميان آنچه ايراني ها به طور علني مي خواهند و رفتار عملگرايانه آنان تمايز قائل شد زيرا به گفته البرادعي در ايران با يک تجربه هزاران ساله تعاملات بازاري روبرو هستيد يعني آنها مي دانند که چگونه بر سر بهترين قيمت چانه بزنند و درعين حال مي دانند که چه وقت بايد قيمت پيشنهادي را بپذيرند. البرادعي مي افزايد ايران مي خواهد که در موقعيتي برابر با طرف هاي خود قرار داشته باشد و آنها همچنين خواهان تضمين هاي امنيتي براي کشورشان هستند و از نظر آنان کنترل کامل بر فناوري هسته اي راهي براي دستيابي به اين اهداف است.

البرادعي درباره سخنان اخير نتانياهو به نقل از هاآرتص دائر بر اينکه تاسيسات هسته اي ايران ظرف چند ماه آينده بمباران خواهد شد گفت حمله به ايران اقدامي کاملا احمقانه خواهد بود زيرا منطقه را به يک گلوله بزرگ آتشين بدل خواهد کرد. به گفته البرادعي در صورت حمله اسرائيل ايران به فوريت درپي ساخت بمب برخواهد آمد و در اين مسير مطمئتا از حمايت تمام جهان اسلام برخوردار خواهد شد.

اشپيگل مي گويد که اخيرا آمريکا براي اولين بار از اسرائيل به عنوان قدرت اتمي نام برده و خواهان اعلام موجوديت تسليحات اتمي اسرائيل شده است. البرادعي اين موضوع را مثبت مي داند و مي گويد بايد از اعمال معيارهاي دوگانه در خاورميانه احتراز شود و اين موضوعي است که مستمرا مورد انتقاد جهان عرب قرار دارد و خاورميانه بايد عاري از سلاح هاي اتمي بشود.

وي در مورد امکان دست کشيدن اسرائيل از زرادخانه اتمي خود مي گويد به زودي رخ نمي دهد و يادآور مي شود که پنج سال پيش به شارون نخست وزير پيشين اسرائيل گفته است که در گذشته بمب هسته اي محتملا به عنوان يک عامل بازدارنده عمل مي کرده است اما بعد از حادثه 11 سپتامبر در آمريکا تروريسم ابعاد کاملا جديدي پيدا کرده و اگر تروريست ها به بمب اتم دست يابند تسليحات شما مانع کار آنها نخواهد بود و آنان از بمب اتمي استفاده خواهند کرد. به عقيده وي شارون اين نکته را درک کرده است.

وي در باره متهم شدن از سوي اسرائيل به رفتار جانبدارانه در قضيه حمله 2007 اسرائيل به تاسيساتي در سوريه مي گويد، آنچه اسرائيل انجام داد نقض قوانين بين المللي بوده و اگر آمريکا و اسرائيل اطلاعاتي در مورد يک تاسيسات غيرقانوني هسته اي در سوريه داشتند بايد به فوريت به اطلاع آژانس مي رساندند اما در عمل آژانس مدت ها بعد از حمله در جريان قرار گرفت و انتظار مي رفت که آژانس در خرابه هاي برجاي مانده دست به تحقيق بزند که اين امر عملا غير ممکن بود.

وي در عين حال مي گويد در بازديد کارشناسان از سوريه نشانه هايي از اورانيوم ديده شده که منشا آن روشن نيست و هنوز سوالاتي باقي است که سوريه پاسخ نداده است.
وي درباره کره شمالي مي گويد که اين کشور نگران اقدام آمريکا براي سرنگوني دولت مرکزي از طريق نظامي است و اين سوء‌ ظن در سال 2002 که بوش اين کشور را در زمره محور شرارت قرار داد تشديد شد و بعد از آن پيونگ يانگ در مسير ساخت بمب قرار گرفت.

وي همچنين از خطر فروش قاچاق مواد هسته اي در جهان سخن مي گويد و ياد آور شده که تنها سال گذشته دويست مورد مشاهده شده است. وي همچنين خطر طالبان و القاعده را به دليل احتمال دستيابي به چنين ابزاري گوشزد کرده و نگراني خود را از پيشرفت طالبان در پاکستان که يک کشور اتمي است ابراز داشته است.

البرادعي درباره پيشنهاد اوباما درمورد يک جهان عاري از سلاح اتمي مي گويد در اين زمينه نقطه عطفي در جهان پديد آمده و به نظر مي رسد که حذف تسليحات به امري محتمل و لازم بدل شده است. به عقيده وي مي توان به سادگي 27000 کلاهک اتمي موجود را که 95 درصد آن متعلق به آمريکا و روسيه است تا هزار يا پانصد عدد کاهش داد.

تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.