اخبار,اخبار سیاست خارجی,مذاکرات ایران و1+5

                  
اخبار سیاست خارجی - دومين روز از مذاکرات ايران و 1+5 در وين آغاز شد

دومين روز از مذاکرات ايران و کشورهاي 1+5 در وين در سطح معاونين هيات ها به رياست عراقچي و اشميد آغاز شد .

به گزارش مهر به وين ، دومين روز از از سومين مذاکرات ايران و کشورهاي 1+5 در وين آغاز شد .

نشست هاي امروز در سطح معاونين به رياست سيد عباس عراقچي معاون وزير خارجه ايران و هلگا اشميد معاون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا خواهد بود.

مذاکرات ايران و 1+5 احتمالا تا بعد از ظهر امروز در سطح معاونين ادامه دارد و با نشست خبري مشترک محمد جواد ظريف ، وزير امور خارجه ايران و کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به پايان خواهد رسيد.

تيم مذاکره کننده هسته از روز دوشنبه وارد وين شدند. در پي شام کاري مشترک اشتون و ظريف مذاکرات از صبح ديروز به صورت رسمي آغاز شد.

معاونين وزراي خارجه کشورمان با همتايان آمريکايي ، روسي ، چيني و انگليسي خود نيز ديدارهاي جداگانه اي داشتند.

در اين دور از مذاکرات دو طرف ظرف دو روز قرار است همه موضوعات را يک بار مرور کنند و از مذاکرات آتي که در دهه آخر ارديبشت ماه در وين خواهد بود وارد نگارش متن توافق شوند.

سيد عباس عراقچي در پايان روز اول در جمع خبرنگاران گفت:مباحث امروز در فضاي خوبي مطرح شد . طرفين بر مواضع خود هستند . در بعضي از موضوعات اختلافات کم و در برخي از موضوعات فاصله زياد است . بحث هاي امروز مفيد و سازنده بود و فضا هم مناسب و دوستانه بود ولي در عين حال بحث ها کاملا جدي بودو از پيچيدگي خاص خود برخوردار بود.

وي در پاسخ به سئوال مهر در اين باره که آيا غرب درباره اراک ديدگاه ايران را پذيرفته و به راهکار مشخصي رسيده اند،گفت: اراک يکي از موضوعات مهم دستور کار ما هست. همان طور که در توافق ژنو آمده پذيرفتيمم که نگراني هايي که مربوط به اين رآکتور تحقيقاتي مي شود را به نحوي پوشش دهيم و برطرف کنيم .

عراقچي با اشاره به نگراني هاي مربوط به اشاعه سلاح هاي هسته اي بيان کرد: ممعمولا يک نيروگاه رآکتور اب سنگين به دليل ويژگي هايي که دارد چنين نگراني هايي را ايجاد مي کند.ما معتقديم از طريق فني و تغييرات استفاده از تکنولوژي هاي روز مي توان اين نگراني ها را کاهش دادو به حداقل رساند .

از نظر ما رآکتور تحقيقاتي اراک حتما به کار خود ادامه مي دهد. در اين زمينه ديدگاه هاي طرف مقابل هم مطرح است و فکر مي کنيم مي توان با استفاده از شيوه هاي جديد و فناوري هاي جديد نگراني ها را پوشش داد. به هر حال ديدگاه هاي مختلفي که مطرح شده به تدريج به ديدگاه جمهوري اسلامي ايران نزديک تر مي شود.

در پايان مذاکرات امروز قرار است کميسيون مشترک ايران و 1+5 براي اولين بار به منظور رفع موانع توافق ژنو با حضور نمايندگان مربوطه از ايران و 1+5 برگزار شود.

يک تيم حقوقي نيز در کنار تيم هسته اي کشورمان تشکيل شده است که برخي از اعضاي اين تيم حقوقي از جمله زماني نيا تيم هسته اي را در اين دور همراهي مي کنند.

 

                                          .............................................


آغاز سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 در سطح معاونان

سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 در سطح معاونان وزیران خارجه در هتل محل اقامت هیات‌های مذاکره‌کننده آغاز شد.

به گزارش ایسنا اعزامی به وین، در روز نخست مذاکرات ایران و 1+5 همان طور که مقامات دو طرف انتظار داشتند و از قبل اعلام کرده بودند به بررسی و مرور کلی مسایل و موضوعات مورد نظر در گام نهایی پرداخته شد.

موضوع نظارت ها و بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت ها و برنامه صلح آمیز هسته ای یکی از موضوعاتی بود که در این دور از گفت وگوها برای اولین بار بر روی آن بحث شد.

یکی از مهم ترین تحولات صورت گرفته در این دور از مذاکرات، برگزاری کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق ژنو است که برای اولین بار بعد از اجرای برنامه اقدام مشترک (از 30 دی 1392) برگزار می شود.

سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان سه شنبه شب در جمع خبرنگاران با بیان این که ما فکر کردیم برگزاری این جلسه "مفید" خواهد بود افزود: این کمیسیون چهارشنبه و پنج‌شنبه (20 و 21 فروردین) با حضور هیات‌های کارشناسی مربوطه بانکی، نفتی، پولی، فنی و هسته‌ای در وین برگزار می‌شود.

یکی از مهم‌ترین تحولات صورت گرفته در این دور از مذاکرات، برگزاری کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق ژنو است که برای اولین بار بعد از اجرای برنامه اقدام مشترک (از 30 دی 1392) برگزار می شود.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان سه شنبه شب در جمع خبرنگاران با بیان این که ما فکر کردیم برگزاری این جلسه "مفید" خواهد بود افزود: این کمیسیون چهارشنبه و پنج‌شنبه (20 و 21 فروردین) با حضور هیات های کارشناسی مربوطه بانکی، نفتی، پولی، فنی و هسته ای در وین برگزار می‌شود.

شایان ذکر است در این دور از مذاکرات برخی از کارشناسان و مشاوران حقوق بین‌الملل از جمله حسین زمانی نیا هیات مذاکره کننده را همراهی می کنند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه فیس بوکش هم چنین دراین باره توضیح داد و از هم وطنان و افرادی که نظرات کارشناسی و حقوقی درباره توافق نهایی دارند درخواست کرد که نظراتشان را برای وی ایمیل کنند.

به گزارش ایسنا، عراقچی درباره محتوای مذاکرات روز نخست میان ایران و 1+5 و موضوع "وسعت" غنی سازی ایران که مورد اشاره جان کری وزیر خارجه آمریکا در جلسه ای در سنای آمریکا به عنوان یکی از موضوعات اختلافی دو طرف قرار گرفته بود اظهار کرد که "ایران به غنی‌سازی خود ادامه خواهد داد و تحت هیچ شرایطی تعطیلی و تعلیق در کار نیست.

وی ادامه داد: ابعاد و دامنه و سطح غنی‌سازی ایران از موضوعات مذاکرات است و در توافق ژنو به آن اشاره شده است. اما بر اساس توافق، ایران برنامه هسته ای و غنی سازی خود را ادامه می‌دهد اما ابعاد آن بر اساس نیازهای عملی کشور در مذاکرات تعیین می‌شود.

معاون وزیر خارجه هم چنین تاکید کرد که از نظر ایران موضوع موشک‌های بالستیک موضوع مذاکره نیست.

عراقچی درباره راکتور اراک نیز تاکید کرد که این راکتور آب سنگین باقی می‌ماند و به راکتور آب سبک تبدیل نمی‌شود.

او ادامه داد: روش‌های فنی و تکنولوژیک وجود دارد که می‌توان نگرانی ها درباره پلوتونیوم این راکتور را برطرف کرد.

عراقچی تصریح کرد که هدف از این مذاکرات نیز محقق ساختن دو تعهد طرف مقابل یعنی لغو تمامی تحریم‌های یک جانبه و چند جانبه هسته‌ای و نیز پذیرش حقوق هسته‌ای ایران است.

شایان ذکر است نشست کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق ژنو به سرپرستی حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده عصر روز چهارشنبه پس از مذاکرات برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌آید مذاکرات تا عصر روز چهارشنبه به طول انجامد و کنفرانس خبری مشترک ظریف واشتون نیز عصر برگزار می‌شود.

عراقچی هم‌چنین گفت که ایران و 1+5 از مذاکرات بعدی (اردیبهشت) وارد مرحله تدوین و نگارش پیش‌نویس توافق خواهند شد. 

اخبار سیاست خارجی -  مهر,ایسنا

 تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.