عباس جهانگیریان گفت: علی‌رغم این‌که شنیدن خبر تجهیز کتابخانه‌های کلاسی مدرسه‌ها خبر خوبی است ولی محدود کردن آن‌ها به کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌تواند این حرکت خوب را به سرانجامی ناخوشایند برساند.

این نویسنده کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با خبرنگار  ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر 90 درصد کتاب‌های بسیاری از موسسات انتشاراتی اعم از انتشارات پیدایش‌، امیرکبیر‌، منادی تربیت‌، مدرسه و ... کتاب‌های قابل اعتنا و خوبی برای ارسال به مدارس محسوب می‌شود و این‌که ما بخواهیم اعتماد خود را صرفا به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس محدود کنیم بی‌انصافی در حق این موسسات انتشاراتی تلقی می‌شود.

او تاکید کرد: در حال حاضر انتشارات مدرسه کتاب‌های قابل توجهی را در حوزه کتاب‌های تاریخی‌، انتشارات پیدایش آثار قابل تاملی را در حوزه بازنویسی متون کهن و انتشارات قدیانی آثاری را در حوزه افسانه‌ها منتشر کرده‌اند که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند تجهیز کتابخانه‌های مدارس را با مشکل مواجه کند، چرا که همه می‌دانند کودکان و نوجوانان علاقه‌مندند کارهایی را بخوانند که در درجه اول داستانی و علمی باشند.

جهانگیریان با اشاره به پژوهشی که در زمینه کتابخانه‌های مدارس انجام داده است گفت: بسیاری از کتاب‌های مدارس ما عمدتا برای کودکان و نوجوانان نوشته نشده‌اند و قریب به 50درصد آنها برای طلاب علوم دینی مناسب‌اند تا کودکان و نوجوانان.

این نویسنده با ابراز امیدواری از این‌که گزینش کتاب‌ها برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس با دیدگاه‌های صرفا سیاسی و ایدئولوژی توام نباشد و نگاه‌های ادبی و کیفی را دنبال کند، تاکید کرد: حتی کتاب‌های دینی هم که برای کودکان و نوجوانان نوشته می‌شوند باید به گونه‌ای نگاشته شوند که برای کودک و نوجوان قابل فهم و جذب باشند. مثلا برخی کتاب‌ها اگرچه کتاب‌های قابل اعتنایی هستند اما برای کودکان و نوجوانان نیستند و نباید در دل مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی ما جا گیرند، چون بچه‌ها از آن‌ها فهمی نخواهند داشت.

جهانگیریان گفت: امیدوارم شورایی برای انتخاب کتا‌ب‌ها شکل بگیرد و بخشی از این شورا از نویسندگان کودک و نوجوان بی‌طرف پر شده باشد، چون همه نویسندگان می‌دانند که گرایش اولیه کودکان و نوجوانان در گزینش کتاب‌های‌شان کتاب‌های داستانی و علمی و در مرحله بعد کتاب‌های تاریخی آن هم به زبان ساده است، یعنی کتاب‌های تاریخی که نویسندگان کودک و نوجوان در آن‌ها دخیل بوده و آن‌ها را برای نویسندگان کودک ساده کرده‌اند.

این عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تصریح کرد: البته ما مداس خوبی هم داریم که مدیران آن‌ها با خرید کتاب‌های مناسب بچه‌ها را با کتابخانه‌ها آشتی دادند، اما تعداد این مدرسه‌ها که اغلب با شهریه‌هایی بالا همراهند حتی به نیم‌درصد مدارس ما هم نمی‌رسند. باید توجه داشته باشیم که کودکان امروز ما هیچ گرایشی به رفتن به کتابخانه‌ها ندارند چرا که در میان آن‌ها آثار مناسب سن خود را نمی‌بینند.


تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.