خانه ای که شیخ فضل الله نوری در آن ترور شد و ۱۸ ماه مدفن او بود سالهاست که فراموش و در آن ساختمان سازی شده است. این در حالی است که شاکله اصلی این بنا نیز در حال ریزش است و درهای آن را گل گرفته اند.
 
به گزارش مهر احمد کسروی در کتاب تاریخ مشروطه واقعه ترور شیخ فضل الله نوری که در روز ۱۹ دی ماه ۱۲۸۷ اتفاق افتاد این طور روایت می کند: جمعه شب بود و شیخ از دیدن کسی به خانه برمی گشت که هنگام پیاده شدن از درشکه توسط شخصی که بعد معلوم شد کریم دواتگر است به وسیله ششلولی هدف قرار گرفت. گلوله ها به همراهان شیخ اصابت کرد و شیخ مجروح شد ولی جان سالم به در برد.
 
بعد از این اتفاقات، ماجراهای بعدی، محاصره خانه شیخ و سپس اعدامش در میدان توپخانه، جسد را تحویل خانواده شیخ دادند.
 
خانواده شیخ فضل الله نوری مراسم غسل و کفن را در خانه انجام دادند و در قبرستان به طور نمادین قبری برای او درست کردند ولی نعش شیخ شهید را در یک اتاق کوچک دفن کردند و درهای آن اتاق را تیغه کردند و مراسمی ظاهری گرفتند.
 
مردم کم کم فهمیدند که جنازه شیخ فضل الله نوری در خانه او دفن است، از صبح تا شب پشت دیوار خانه فاتحه می ‏خواندند و می ‏رفتند و این جریان که به گوش بدخواهان و مأمورین رسید سر و صدا بلند شد از این جهت تصمیم گرفتند که نعش شیخ شهید را به قم انتقال بدهند پس از ۱۸ ماه قبر را شکافتند و سپس نعش شیخ فضل اللّه نوری را در صحن بزرگ حضرت معصومه ‏(س) به خاک سپردند.
 
خانه ای که شیخ در آنجا مدتی دفن شده بود و ماجراهای مهمی در آن رخ داد، در خیابان بهشت قرار دارد. این خانه هنوز در فهرست میراث ملی ایران ثبت نشده و امکان بازدید از آن وجود ندارد چون مخروبه است.

هجوم بساز بفروش​ها به خانه شیخ فضل الله نوری 

شهرام شهریار از دوستداران میراث فرهنگی در استان تهران گفت: در دو بخش از این خانه که در تصویر با رنگ زرد نشان داده شده ساختمان سازی کرده اند و یکی از آنها انبار شده است. بخش آبی رنگ نیز خانه ای است که مالک آن ادعا می کند تمام زمین خانه شیخ را از نوادگانش خریده است.

هجوم بساز بفروش​ها به خانه شیخ فضل الله نوری 

شهریار تصاویری که از این خانه تهیه کرده را دلیلی بر نشان دادن وضعیت نابسامان این خانه می داند، افزود: بخش هایی از این خانه مانند سقفش ریخته است درحالی که این خانه از نظر معماری هنوز بخش های قابل توجهی دارد مانند ستون های شاخص آن با سر ستون های چوبی.
 
9 مرداد ماه سالروز شهادت شیخ شهید است. رییس جمهور چندی پیش هنگام حضورش در سازمان میراث فرهنگی خواسته بود به ارزش هایی مانند دفاع مقدس، مشروطه و انقلاب اسلامی بیشتر تاکید شود و میراث متعلق به این سه اتفاق مهم تاریخی ایران را به ثبت رسانده و معرفی کنند.

هجوم بساز بفروش​ها به خانه شیخ فضل الله نوری
 
اکنون خانه شیخ فضل الله نوری که نماد مشروطه مشروعه است در انتظار توجه و عمل کردن به تاکیدات رییس جمهور قرار دارد.تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.