همیشه اجاره‌بهای مسکن‌های نوساز یا تازه‌ساز بالاتر از مسکن‌های ۴ یا ۵ سال ساخت بوده‌است. در همین مقیاس قطعا قیمت مسکن‌های کهن‌سال، که در کشور ما مسکن‌های بالای ۱۰ سال ساخت کم‌کم به سن کهن‌سالی نزدیک می‌شوند باید نرخ اجاره یا خرید پایین‌تریی نسبت به مسکن‌های نوساز داشته باشند.

دلیل این موضوع هم مشخص است. مسکن‌های نوساز یا تازه‌ساز با مصالحی ساخته شده‌اند که قیمت آنها نسبت به ۱۰ سال پیش بسیار بالاتر بوده‌است. برای مثال خانه‌هایی که بعد از قانون هدفمندی یارانه‌ها ساخته شده‌اند نرخ بالاتری نسبت به خانه‌های ساخته شده پیش از این قانون دارند. زیرا پس از قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت حامل‌های سوخت بالا رفت و چندی پس از آن هم مصالح ساختمانی، از جمله آجر و سیمان با افزایش قیمت‌ها همراه شدند.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین مسکن‌هایی که در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته ساخته شده‌اند یک ضعف دیگر هم دارند. آن هم اینکه از نظر ایمنی و کیفیت در درجه پایین‌تری قرار دارند و معمولا همین موضوع به اصطلاح توی سر قیمت آنها می‌زند. با این وجود نباید این نکته را فراموش کرد که قیمت مسکن در محله‌های مختلف تهران از یک قانون کلی تبعیت می‌کنند. آن هم اینکه به هر حال هر محله قیمت خاص خود را دارد و اینطور نیست که خانه‌های کهن‌سال تفاوت قیمت عجیب و اساسی با قیمت دیگر خانه‌های واقع در این محلات داشته باشند.

این تفاوت قیمت‌ها به طوری‌است که می‌تواند نیازمندی کسانی که درآمد کمتری دارند و یا به هر دلیلی نمی‌توانند هزینه بیشتری برای اجاره یا خرید مسکن در محلات مختلف بکنند را فراهم می‌کند.

با این وجود بر اساس گفته‌های مشاورین املاک اینطور برآورد می‌شود که پس از افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها در یکی دو سال گذشته تقاضا برای سکونت در خانه‌های کهن‌سال بیشتر شده‌است. بنابراین فایل خانه‌های کهن‌سال در بنگاه‌های املاک حالا پر و پیمان‌تر است و متقاضی‌های آن هم بیشتر!

از طرف دیگر مشاورین املاک کلمه «کهن‌سال» که روی این خانه‌ها گذاشته‌ می‌شود را اصلی‌ترین دلیل ارزان‌تر بودن آنها می‌دانند و می‌گویند وقتی مشتری از کهن‌سال بودن خانه اطلاع پیدا می‌کند دیگر راضی نمی‌شود که سقف قیمت سکونت در یک محله را پرداخت کند و بیشتر سعی می‌کند قیمت اجاره‌بها و یا خرید را به کف برساند.

از همین‌رو برای اطلاع از قیمت اجاره‌بهای مسکن‌های کهن‌سال در تهران باید به نرخ برخی از خانه‌ها در محله‌های مختلف اشاره کرد. برای مثال یک خانه ۷۰ متری با عمر ۱۲ سال در بلوار فردوس اکنون با قیمت ۲۵ میلیون تومان رهن و ۳۰۰ هزار تومان اجاره در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت. اجاره‌بها در این منطقه برای یک مسکن نوساز ماهی تقریبا ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.
در تهران‌پارس هم یک خانه ۶۵ متری با عمر ۲۵ سال با قیمت ۱۵ میلیون تومان رهن و اجاره‌بهای ماهانه ۳۵۰ هزار تومان به اجاره گذاشته شده‌است.

برای اطلاع از قیمت مسکن‌های کهن‌سال دیگر در سطح تهران به جدول مراجعه کنید:

محلهمتراژسن بناودیعه(میلیون تومان)اجاره‌بها(هزار تومان)اسکندی‌شمالی702525300پونک651230      -یوسف‌آباد751430200سعادت‌آباد741520800

تاريخ : | | نویسنده : ispet |
رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست تقریبی قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
سرویس VOIP چیست
درباره پرورش جوجه بوقلمون

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.